آدرس: تهران- خیابان خالد اسلامبولی(وزرا) نبش خیابان 12 پلاک 54

انواع سردرد

انواع سردرد

انواع سردرد

سردرد را می‌توان بر اساس شاخص‌های گوناگونی طبقه‌بندی کرد، مانند:

 • شدت درد
 • فاصله زمانی تکرار سردرد
 • محل درد

سردرد اولیه

وقتی عامل دیگری بطور مثال سینوزیت برای سردرد وجود ندارد و به عبارت دیگر، تنها مشکل موجود سردرد است، به آن سردرد اولیه می‌گوییم. در این حالت، سردرد علامت یک بیماری زمینه‌ای یا مشکل دیگری نیست. سردرد اولیه ممکن است شدید باشد، اما خطرناک به شمار نمی‌رود.

سردرد ثانویه

وقتی یک بیماری مشخص مانند مننژیت یا همان التهاب مغزی به دنبال عفونت باکتریایی یا ویروسی  ؛ ضربه مغزی یا ضربه به گردن باعث ایجاد درد در نواحی حساس سر و گردن می‌شود، به آن سردرد ثانویه می‌گوییم. سردردهای ثانویه نسبت به سردردهای اولیه شیوع کمتری دارند، اما در بیشتر موارد جدی‌تر و گاهی خطرناک هستند .

که در این نوشتار تمرکز بیشتر بر روی سردرد اولیه خواهد بود.

سردرد اولیه را می‌توان به چهار نوع مختلف دسته‌بندی کرد :

 • میگرن
 • سردردتنشی
 • سردردشبانهیاسردردخواب
 • سردردخوشه‌ای

میگرن چیست؟

میگرن معمولاً با سردردهای شدیدی شناخته می‌شود که روال طبیعی زندگی فرد را مختل می‌کند. میگرن در بیشتر اوقات با تهوع، استفراغ، حساسیت به نور یا صدا همراه است.

شروع میگرن زمان مشخصی ندارد و گاهی ممکن است از کودکی آغاز شود اما این امکان وجود دارد که تا اوایل جوانی هیچ نشانه‌ای از آن وجود نداشته باشد.

میگرن، مانند دیابت و آسم یک بیماری مزمن با منشأ ژنتیک است و یک مشکل اجتماعی یا روانشناختی نیستسابقه خانوادگی یکی از رایج‌ترین عوامل بروز میگرن در افراد است.زنان سه برابر بیشتر از مردان در خطر میگرن هستند. اگر با شخصی که دچار میگرن است نسبت نزدیک داشته باشید بیشتر در خطر میگرن هستید.

حدود ۵ درصد از کودکانی که مشکل سردرد دارند از میگرن رنج می برند. هر دو گروه دختران و پسران ممکن است دچار میگرن شوند، اما بعد از بلوغ امکان ابتلا میان دختران بیشتر می شود. کودکان ممکن است نشانه هایی غیر از سردرد داشته باشند، مانند درد معده ( میگرن شکمی ) یا استفراغ شدید و مکرر .شاید میگرن یکی از انواع شایع سردرد باشد، اما هر سردردی میگرن نیست. اصطلاح «میگرن» به سردردی اطلاق می‌شود که در بیشتر مواقع (نه همیشه) یک طرف سر را درگیر می‌کند.

سردرد میگرنی ممکن است از دو ساعت تا ۷۲ ساعت ادامه یابد.

در میگرن کلاسیک ، فرد کمی پیش از وقوع سردرد، علامت هشداردهنده‌ای احساس می‌کند که خبر از آغاز سردرد طی مدتی کوتاه می‌دهد. به این علامت “اورا” هم گفته می‌شود. اورا ممکن است به صورت شنیداری (شنیدن صداهای بدون مفهوم) یا دیداری (دیدن نورهای متفاوت) باشد.

در زیر به برخی از سایر انواع سردرد میگرنی اشاره می‌کنیم، مانند:

 • سردرد میگرنی شایع یا سردرد میگرنی بدون اورا: در این نوع میگرن، فرد بدون علامت هشداردهنده دچار سردرد می‌شود.
 • میگرن همراه با فلج نیمی از بدن
 • میگرن چشمی

تشخیص

میگرن از روی نشانه ها تشخیص داده می شود، اما ممکن است پزشکتان بخواهد اسکن مغز بگیرد تا دیگر عوامل سردرد از جمله تومور مغزی یا خونریزی مغزی را بررسی کند.

 برای بیماران میگرنی چه عواملی شروع کننده سردرد میتواند باشد:

گرسنگی طولانی مدت و افت قند خون

فعالیت جسمی زیاد در یک محدوده زمانی و خستگی مفرط

عصبانیت ؛ فشار زیاد و اضطراب

بدخوابی وبیخوابی

نور چراغ چشمک زن

صداهای خیلی بلند و طولانی مانند موزیک

تغییرات هورمونی در خانم ها

غذاهای حساسیت زا.

مقابله با میگرن

نحوه زندگی تاثیر بسیار بالایی روی کم شدن دفعات شروع سردرد  داردپسبرای درمان خانگی میگرن باید بتوانیم عوامل شروع‌کننده میگرن را شناسایی کنیم و شیوه زندگی خود را به گونه‌ای اصلاح کنیم که از این عوامل دور باشیم.موارد زیر کمک کننده میباشد:

 • در برنامه غذایی خود دقت کنید که غذاهای نا مناسب برای خود را بشناسید
 • وعده های اصلیغذا را حتما خورده و حذف ننمایید
 • مرتب آب بنوشید و هیچگاه نگذارید بدنتان بی آب شود
 • همیشه فعالیت بدنی داشته باشید و وزن خود را ایده آل نگه دارید  .

 

دکتر محمد رضا معتمد نورولوژیست